Дніпропетровська обласна Спілка громадських об’єднань
Асоціація «ХІД» office@xid.ua ;

Володимир Степаненко  -член Ради, керівник-координатор напрямку діяльності «Політична сфера»

Історія мандрів ідеї страхової медицини в Україні.

За власною ініціативою в 1993 чи 94 році я був присутнім на нараді начальників обласних відділів охорони здоров’я, яку скликав голова тимчасової парламентської комісії по підготовці проекту закону «Про страхову медицину» Василь Костицький.
На нараді всі голови одностайно стверджували недоцільність реформування «ідеальної» радянської системи охорони здоров’я, з чим Костицький радо погоджувався.

Але після ґрунтовного роз’яснення йому переваг страхової медицини в індивідуальній бесіді, він пообіцяв включити мене в комісію по підготовці проекту закону про страхову медицину.  Але, як і передбачалося, ідея реформування тихо вмерла і до цього питання 20 років не повертались.
І зараз повернулись лише для прикриття запровадження смертоносної платної медицини.

 СТРАХОВА МЕДИЦИНА – ЦЕ ЛОГІСТИКА ЗДОРОВ’Я

Головний недолік «платної» медицини в тому, що здорового та багатого «лікуючи» робить хворим і бідним.
Недоліки «безплатної» медицини радянських часів у тому, що оплату лікування здійснювала держава, незалежно від результатів роботи лікаря. Лікарі не були зацікавлені в лікуванні навіть хворих, а в людей не було стимулу берегти здоров’я з молоду, бо хворі йшли до лікаря за всякої дрібниці (адже безплатно!).

Від усіх недоліків обох систем вільна страхова медицина.

В зміні системи зацікавлені в першу чергу прості громадяни і молоді спеціалісти медики, які пройдуть там інтернатуру і отримають перше робоче місце.

Суспільна мета організації медицини, як галузі діяльності держави – забезпечення здоров’я нації. Досягнення мети забезпечується організаційним розділенням функцій медицини на два принципово різні (в плані джерел прибутковості їх діяльності) напрямки:

  • – профілактична медицина (страхова) – отримує прибутки за рахунок страхових внесків здорових людей і терпить збитки на страхових відшкодуваннях (тобто несе витрати на лікування хвороб застрахованих);
    ·– лікувальна медицина (позастрахова, платна) – отримує прибутки від лікування хворих за плату.

Таким чином, Медична Страхова Компанія (МСК) зацікавлена в підтримці здоров’я людей, що забезпечується здійсненням нею профілактичних заходів. Це:
– періодичні (обов’язкові для застрахованих) профілактичні огляди;
– разом з власником підприємства, за участю профспілок, здійснює атестацію робочих місць всіх підприємств за критеріями шкідливості, тяжкості робіт, травмонебезпечності, та інших факторів, які можуть зашкодити здоров’ю працівників;
– здійснює первинну діагностику хвороб і диспансеризацію своїх клієнтів;
– здійснює профілактичне лікування своїм коштом в своїх клініках хвороб на початкових стадіях;
– здійснює вхідний лабораторний контроль ліків і медпрепаратів, які закупляються ангро (насипом в мішках, кробкàх, бутлях) і потаблеточно, поампульно використовуються для лікування хворих клієнтів, як в своїх, так і в платних клініках.

Платна ж медицина отримує прибутки від лікування хворих людей. Платну медицину вичерпно характеризує американський анекдот: « – Тату! Я вилікував жінку, яку ти лікував 15 років та так і не зміг вилікувати! – Синку, вона на те заслужила, адже ти вивчився на її гроші». Маю два приклади і з нашого життя.
Хворій дружині мого співробітника В., якій вже потрібен був хоспіс, зробили платну «дорогу» операцію на шлунку, через короткий час виписали додому і за два тижні вона померла в тяжких муках.
Інший випадок. Під час лікування шлунку в санаторії в подруги моєї дружини Н. відкрилася невелика кровотеча і вона негайно звернулася до місцевого гінеколога. Той діагностував «поліпи» і рекомендував термінову операцію вартістю 7000грн. в місцевій лікарні. Не маючи таких заощаджень, вона повернулася додому і звернулася до місцевого гінеколога, який не підтвердив той дивний «діагноз».

Платну медицину цікавить гаманець хворого, а не швидке й ефективне його лікування. За гегемонії платної медицини переляканий лікарями, спантеличений рекламою клінік і «чародійних» ліків хворий поспішає вивернути перед ними кишені, щоб вони за його гроші поклали його в труну.

За страхової медицини фахівці контрольно-діагностичного відділу МСК встановлюють первинний діагноз, обирають відповідний лікарняний заклад (разом з яким уточнюють діагноз), укладають договір на лікування, фахово встановлюють вартість лікування і контролюють хід лікування, чим запобігають зловживанням платної медицини на людському горі, бо все це оплачує компанія, яка платить їм зарплату!

А якщо врахувати, що у випадку смерті клієнта до виходу його на пенсію «по старості» МСК виплачує значні суми відшкодування його сім’ї, то не дивно, що люди радо сприймають підвищення пенсійного віку.

Важливе значення для розуміння пропонованої системи має структура формування страхового бюджету МСК.

Страхові внески формуються з наступних джерел:
·– з держбюджету та місцевих бюджетів – на будівництво і утримання будівель; на медичне обладнання; на невідкладну медичну допомогу; на подолання епідемій; на відновлення втраченого здоров’я внаслідок стихійного лиха або техногенної катастрофи і т.п.
·– за рахунок роботодавця – на профілактику та лікування професійних захворювань та участь в проведенні атестації робочих місць;
особисті внески – на додаткові страхові послуги, а також обов’язкова доплата до страхових тарифів за заподіяння шкоди власному здоров’ю тютюнопалінням, вживанням алкоголю, наркотиків та ін.
Крім того, задля залучення інвестицій, МСК може створитися, як державна акціонерна страхова компанія з більше 51% державного пакета акцій.

Започаткування компанії, її план розвитку, а також види страхових послуг та розрахунки розмірів страхових тарифів (актуарні розрахунки) принципи використання страхових сум, страхові премії, повернення клієнту страхових накопичень та інші тонкощі медичного страхування – все це питання для фахівців і мають розглядатися в договорах страхування.

В цьому проекті максимально використовуються принципи логістики – отримання найвищої ефективності при мінімальних витратах коштів, матеріалів, енергії і часу, як в галузі медицини, так і в суміжних галузях, в чому можуть бути не зацікавлені приватні виробники пов’язаних з медициною галузей та шкідливих для здоров’я виробництв, але в цілому це та оптимізація, яка дає суттєвий виграш для всього суспільства.

Окремим важливим питанням оздоровлення нації є питання якості продуктів харчування.

Особливо небезпечними для нашого здоров’я стали продукти харчування, в яких широко використовуються різні хімічні добавки: фарбники, ароматизатори, смакові добавки, розпушувачі, загущувачі, консерванти, антибіотики та інші. При виробництві м’яса – реалізація м’яса хворих тварин, а також використання біостимуляторів, штучних кормових добавок та ін. В городництві, садівництві, при вирощуванні зерна – теж використовується немало хімії, і все це зараз безконтрольно потрапляє до нашого столу. Тому актуальним є питання широкого санітарно-епідемічного контролю, організація якого під силу лише державі. І доцільно це здійснити саме в структурі державної МСК, або окремо в системі реалізації програми оздоровлення нації.

Також з нашим здоров’ям, як фізичним, так і духовним, безпосередньо пов’язана екологія. Діюча нині агротехнічна практика вбиває природну плодючість наших чорноземів; забудова охоронних та заповідних зон полишає їх диких мешканців шансів на життя – людина порушує природну рівновагу існування життєвих форм, а підтримати, або відтворити їх власними зусиллями – не зможе. Жахливі загрози існуванню живої природи несе промислова діяльність людини, її духовне падіння.

Шляхи вирішення головних обумовлених проблем охорони здоров’я і охорони природи пропонує наш проект Народної Конституції України.

Після прийняття Конституції:

1.Мережа поліклінік реорганізовується в Державну медичну страхову компанію, які на першому етапі продовжують працювати в традиційному режимі, крім того, організуються нові відділи:

Профілактичний відділ:

 – започатковує і здійснює обов’язкові профілактичні огляди за ознакою виробництв і професій, також за місцем проживання своїх клієнтів;

 – збирає персоніфіковану статистику про стан здоров’я, планує періодичність і об’єми профілактичних оглядів своїх клієнтів;

– здійснює атестацію робочих місць шкідливих і небезпечних виробництв;

 – спрямовує роботу санітарно-епідемічної служби;

Контрольно-діагностичний відділ:

 – здійснює діагностику хвороб, обирає лікувальний заклад стаціонарного лікування і лікаря в ньому, забезпечує клієнта лікувальними засобами, контролює процес лікування, визначає ефективність лікування на час його завершення.

Центральний науково-адміністративний відділ:

 – створює функціональну структуру Державної медичної страхової компанії (МСК) та типову функціональну структуру її територіальних відділень;

 – розробляє типові договори МСК з стаціонарними лікувальними закладами (центрами, інститутами, санаторіями і т.д.) будь-яких форм власності на умовах оплати лікування двома платежами – оплатою за лікування і доплатою за успішність лікування;

 – організовує мережу профільних лабораторій;

 – опрацьовує медичну статистику захворювань минулих періодів та поточну для розрахунку актуаріями страхових тарифів різних видів страхових послуг;

 – організовує співпрацю з фондом соціального страхування;

 – розробляє проекти законів про страхову медицину, про стаціонарне та санаторно- курортне лікування, про фармацію і т д.

 – приймає участь в розробці комплексної Державної програми оздоровлення нації.